Leopoldstadt - Tom Stoppard

Datum Místo
24. 11. 2023 10:00 (pá) Mahenovo divadlo, Brno Objednat u TicketPortalu
Více termínů

Kompletní herecký ansámbl a více než sedmdesát převleků na jevišti! Procházka 20. stoletím a pamětí středoevropské rodiny od zlatého věku vídeňské secese, přes dynamická dvacátá léta až po poválečné vystřízlivění. Velkolepý příběh, ve kterém dominuje láska, vášeň a pragmatismus v osudech několika generací!  

Vídeň je v roce 1899 kulturním středem světa. V dobře situované židovské rodině Merzových se přelom století očekává s nadějí na převrat ve společenském i politickém myšlení. Vídeňští patrioti se těší na světovou výstavu v Paříži, kterou reprezentuje Mahler se svou Druhou symfonií, Gustav Klimt s obrazem Filosofie a mnozí další. Za neurologem Sigmundem Freudem jezdí kvůli psychoanalýze lidé z celého světa. Protižidovské zákony byly zrušeny, vyhlídky na zářivou budoucnost podporuje kniha Židovský stát novináře Theodora Herzla a vídeňští Židé už nemusí žít pouze ve čtvrti Leopoldstadt. Zdá se, že antisemitismus v Rakousku‑Uhersku ustupuje.

Nejnovější hra britského dramatika židovského původu Toma Stopparda (*1937) líčí příběh jedné rodiny mezi lety 1899 a 1955. Je to příběh Židů, Vídně, Evropy, a především silného rodinného pouta, které přetrhaly teprve hrůzy holokaustu.