DIVADLO V RYTÍŘSKÉ

Divadlo v Rytířské se nachází v budově, jejíž historie sahá až do 17. století, kdy ji navrhli slavní barokní stavitelé Giovanni Domenico Orsi de Orsini a Anselmo Martino Lurago jako Klášter obutých karmelitánů u sv. Havla. Dnešní divadelní sál tehdy sloužil jako jídelna - refektář. A právě v něm se dochovaly raně barokní klenby. V samotném sále se nachází původní štuková výzdoba a nástropní malby s biblickými náměty vztahujícími se k původnímu účelu - Poslední večeře, Sen Jakubův a Kristus v Emauzích z let 1730 - 1740.
Po zrušení kláštera koncem 18. století sídlila v budově např. státní manufaktura na výrobu krajek a řada dalších obchodů. Zásadní rekonstrukcí prošel sál v roce 1938, kdy jej architekt Jaroslav Rössler proměnil na prominentní kavárnu. Krátce po válce zde byl zřízen Ústav dějin KSČ a v sedmdesátých letech se otevřel Dům sovětské vědy a kultury.
Divadelní historie se začala psát až po roce 1993, kdy byl prostor zrekonstruován a začalo zde hrát černé divadlo All Colours Theatre v současné době Blacklight Theatre, které znají především zahraniční diváci.
Divadlo v Rytířské zahájilo sezonu 2012/2013 premiérou hry Frankie a Johnny. Program divadla je určený pro českého diváka a produkci činoherních představení, komorních koncertů a dalších pořadů zajišťuje umělecká a produkční společnost STAR WORKS, s.r.o., kterou vede televizní a divadelní producent Michal Mazač.  

Tři otázky pro Michala Mazače, producenta: 

Kdy vzniknul nápad věnovat se divadelní produkci a jak jste objevil historický prostor pro Divadlo v Rytířské?
Zhruba před dvěma lety mě oslovil producent Michal Kocourek, se kterým jsem v minulosti spolupracoval na realizaci televizního projektu Robin Hood aneb Cesta ke slávě, zda bych se nechtěl věnovat produkci divadelních představení v prostorách Divadla v Rytířské, kde do té doby působil výhradně soubor černého divadla. Tato nabídka mě zaujala zvláště poté, co jsem měl možnost seznámit se s nádherným prostorem historického divadelního sálu. Na jaře 2012 jsme tedy začali připravovat naši první činohru Frankie a Johnny.

Co všechno diváci pod značkou Divadlo v Rytířské uvidí?
Chceme se věnovat produkci činoherních inscenací, které jsou divácky atraktivní, ale zároveň splňují nároky na kvalitní a vkusnou zábavu. Dále bychom rádi uváděli komorní koncerty (pop, klasika, jazz, recitály, zajímavé hudební nástroje atd.), ale nevylučujeme ani jiné zábavné žánry.

A vaše osobní divadelní přání?
Divadlo plné diváků, kteří se dobře baví.

Akce